U Europi s rakom živi 12 miljuna osoba. U Hrvatskoj s rakom živi oko 170 000 osoba. Rastući broj oboljeli srećom prati i rastući broj preživjelih od raka. To je rezultat, uglavnom, napretka u dijagnostici i liječenju. Najnovije znanstveno istraživanje i podaci ukazuju na preko 12 milijuna preživjelih od karcinoma u Europi. U Hrvatskoj se taj broj procjenjuje na 170 000. Mnogima je veliki izazov prevladati psihološki utjecaj raka, posljedice liječenja, marginalizaciju, probleme na radnom mjestu, ekonomske i mnoge druge teškoće.
Amerikanci već godinama tradicionalno obilježavaju prvu nedjelju u lipnju kao National Cancer Survivors day. Povodom tog dana pokušava privući pozornost na osobe koje se bore s bolešću kako bi se više ulagalo u istraživanja raka te poboljšala kvaliteta života bolesnika. To je, kako oni kažu, proslava za preživjele, inspiracija za one koji su nedavno dobili dijagnozu, unaprijeđivanje podrške za obitelji i osvještavanje zajednici. Glavni cilj je dati do znanja da život i nakon dijagnoze može biti ispunjen, plodan i inspirativan, a ne samo izazovan.
Tim povodom European Cancer Patient Coalition (ECPC) ECPC organizirala je online konferenciju pod nazivom „Život nakon karcinoma: Prestanak diskriminacije” kojoj je cilj bio povećati svijest o različitim pitanjima koja utječu na život pacijenata nakon karcinoma, naglašavajući važnost europskog pristupa skrbi o preživljavanju raka kao ključne strategije, jednak pristup i nediskriminacija, kao i dugoročno praćenje pitanja zdravstvene zaštite i socijalne uključenosti.
Ovaj je događaj bio prilika da istaknu pitanja koja se tiču medicinskih, psiholoških, socijalnih i financijskih aspekata života nakon karcinoma kroz multidisciplinarni pristup predstavnika EU institucija, donositelja politika, liječnika, predstavnika bolesnika (uključujući članove obitelji) i poslodavce. Poseban naglasak stavljen je na projekt ECPC-a na temu “Pravo na zaborav“ za oboljele od raka. Ovaj specifični projekt je jedan od prioriteta Europske komisije u Planu borbe protiv raka. Istaknuta su pitanja koja se tiču medicinskih, psiholoških, socijalnih i financijskih aspekata života nakon raka.
Oboljeli od raka često su izloženi diskriminaciji, na socijalnoj, ekonomskoj i psihološkoj razini. Stigme, ignoriranje, manjak osviještenosti, nerazumijevanje… Nije prihvatljivo da oboljeli, uz sve svoje brige i strahove, proživljavaju i diskriminaciju. Šok nakon dijagnoze, invazivni tretmani i oporavak mogu trajati dulje. Tu su i strah od povrata raka, novi životni odabiri, pitanje posla i karijere, strah od gubitka reputacije. Oboljeli često izgube osjećaj smisla i svrhe, a javlja se i osjećaj gubitka kontrole i teškoće prilagodbe i prihvaćanja sasvim promijenjene stvarnosti. Od iznimne je važnosti podići razinu svijesti i oboljelih i njihovih bližnjih te cijele zajednice. Pitanje koje trebamo postaviti je „Što ti je važno, što ti treba?“, umjesto „Što nije u redu s tobom?“
Sažetak konferencije “There is Life After Cancer”
Tim SVE za NJU, 10.06.2020.