Veliki broj onkoloških bolesnika treba barem inicijalnu psihološku podršku, a među njima je puno onih koji trebaju kontinuiranu podršku i praćenje radi izraženijih psihičkih teškoća. Distres ili opća psihička uznemirenost neugodno je iskustvo psihološke (kognitivne, bihevioralne, emocionalne), socijalne, duhovne i tjelesne prirode koje može umanjiti ili ometati sposobnost efikasnog suočavanja s rakom, njegovim tjelesnim simptomima i liječenjem. Distres se proteže na kontinuumu od uobičajenih osjećaja ranjivosti, tuge i straha, do teškoća koje mogu onesposobiti, kao što su anksioznost, panika, socijalna izolacija, egzistencijalna i duhovna kriza. Emocionalna uznemirenost normalna je reakcija na dijagnozu, povrat bolesti i neuspješno liječenje.

Psihoonkologija je disciplina koja se bavi proučavanjem, razumijevanjem i tretmanom psiholoških, emocionalnih, socijalnih, duhovnih i funkcionalnih aspekata života s rakom s ciljem smanjivanja distresa i podizanja kvalitete života bolesnika i članova njihovih obitelji. Psihoonkološka stručna podrška uključuje intervencije čiji je cilj umanjiti djelovanje raka na emocionalne doživljaje i poboljšati sposobnost bolesnika da se prilagodi promijenjenom načinu života. Smanjivanje distresa (opće psihičke uznemirenosti) dobrobit je za bolesnika, obitelj, njegovatelje i za medicinsko osoblje jer pomaže unaprijediti efikasnost postupaka s bolesnikom. Stručnu psihoonkološku pomoć i psihoterapiju pružaju educirani stručnjaci u savjetovalištima no ne treba zanemariti niti međusobnu uzajamnu podršku bolesnika koja je najčešći oblik podrške u udrugama.

Izraženi distres pokazuju i članovi obitelji, osobito njegovatelji te im je potrebno osigurati psihološku pomoć tijekom liječenja oboljelog i neposredno nakon smrti u tugovanju. U Hrvatskoj se postepeno razvijaju psihoonkološka savjetovališta, ali bolesnici često nemaju informacije gdje se mogu javiti. Portal Psihoonkologija sadrži online adresar savjetovališta u zdravstvenom sustavu i zajednici kako bi bolesnici i članovi obitelji znali gdje se mogu javiti. Popis i kontakti tako će biti u zajedničkoj bazi podataka i dostupni bolesnicima i obiteljima.

Udruga SVE za NJU tijekom deset godina pruža stručnu psihološku pomoć onkološkim bolesnicama kroz programe Centra za psihološku pomoć. Kroz svoju praksu, javno zagovaranje i stručno djelovanje potvrdila je značaj psihosocijalne skrbi u liječenju onkoloških bolesnika te doprinijela dizanju svijesti kod bolesnika, u stručnoj i široj javnosti o važnosti psihološke pomoći kao integralnog dijela onkološkog liječenja. To su glavni razlozi izgradnje portala Psihoonkologija koji će doprinijeti boljem informiranju bolesnika, edukaciji te unaprijediti psihosocijalnu skrb i kvalitetu života onkoloških bolesnika. Stručni tim portala čine iskusni profesionalci s dugogodišnjim iskustvom u pružanju psihološke pomoći oboljelima.